Wczoraj zastanawiałem się mocno nad faktem dzisiejszych wyborów. Iść czy nie iść? Pewnie zostanę „zjedzony” za nie patriotyczne podejście. Spróbuję się wytłumaczyć, możecie mnie oceniać, komentować ale moim patriotycznym obowiązkiem było „Nie iść na wybory”.
Powrócę do wczorajszego wieczoru. Pojawiła się myśl. Idę, zagłosuję. Postanowiłem więc, że przyjrzę się kandydatom, co bym mógł dokonać wyboru zgodnego z sumieniem. Zaczynamy przegląd.

Wszedłem na stronę na której mogłem podejrzeć wszystkie Komitety Wyborcze, które startują w regionie i ich poszczególne listy. Zacząłem od list PSL. Patrzyłem tylko na pierwsze miejsca, bo niestety nie wierzę, że dostanie się ktoś z dalszego miejsca, choć ordynacja wyborcza jest inna niż do wyborów krajowych. Patrzyłem na jedynki. Dramat do potęgi. Pierwszym komitetem „Solidarna Polska – Zbigniewa Ziobry” – jedynką jest Ireneusz Stachowiak. Nie znam człowieka, pochodzi z Inowrocławia, pełni tam funkcję zastępcy prezydenta. Wchodzę, szukam opinii i czytam, że nic nie zrobił dla miasta. W wywiadzie dla jednego portalu, co jako przyszły europoseł zrobi dla największego miasta w regionie padła odpowiedź: Zamierzam być ambasadorem Inowrocławia w Brukseli. Inowrocławia?! Oj! Przepraszam za przejęzyczenie. Miałem na myśli cały region. Tak mi się zdarza, że mówię Inowrocław, a mam na myśli region. Mówię region, a mam na myśli Inowrocław. Nie mam pojęcia, skąd mi się to bierze. Żal. Idźmy dalej.

Drugi komitet – Ruch Narodowy. Co to takiego? Ok. Jedynką jest pani Marta Ewa Cywińska zamieszkała w Warszawie. Koniec tematu. Co Pani Cywińska będzie reprezentować w Brukseli, w jaki sposób będzie reprezentowała region, którego nie zna? To nie jedyny tak zwany „spadochroniarz”.

Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy. Jedynka – Janusz Władysław Zemke – znany, ale partia i jej program mi totalnie nie leży. A poza tym Pan Janusz Zemke jest z Warszawy. Prawdopodobnie ludzie będą głosować na nazwisko, a nie na to skąd pochodzi, a to przecież podstawa. Czy tylko ja tak myślę, że europoseł reprezentujący region powinien znać problemy z regionu, ludzi z regionu, środowisko naukowe, przedsiębiorców i infrastrukturę regionu. Sorry ale co koleś z Warszawy wie o Bydzi, Toruniu, Inowrocławiu, Grudziądzu, Włocławku, Świeciu, Rypinie, Nakle. No co?

Prawo i Sprawiedliwość – Kosma Tadeusz Złotowski. Cóż ładną ma stronę, bardzo trendy. No i cóż. Tyle. Pana nie znam. Mało słyszalny jest w regionie. Najbardziej znany polityk PiS w regionie, o którym słyszę, którego widziałem, o którym wiem, że działa to Pan Tomasz Latos. Ale on nie startuje – szkoda Panie Tomaszu, bo tylko na Pana bym zagłosował.

Twój Ruch i Kazimiera Szczuka. Po pierwsze ta lista w ogóle nie jest przeze mnie brana pod uwagę. Kolejny człowiek z Warszawy, pseudofeministka, która wydaje mi się nie rozumie kobiet, chyba że są to Panie które zawiodły się na facetach, bądź homoseksualistki. Wiem, wiem, ostro pojechałem. Ale przecież mam prawo mówić co uważam, mamy demokrację i szeroko pojętą wolność słowa.

Polska Razem – Jarosława Gowina. Z całym szacunkiem dla Pana Jarosława, ale nie popisał się wystawiając jako jedynkę Pana Macieja Jana Marca. Poza tym, że obiecuje każdemu wyborcy, który na niego zagłosuje, że w przypadku niedotrzymania obietnic wypłaci każdemu po 10 tysięcy złotych. No to brzmi jako niezła zachęta. Ale nie pokładajcie nadziei, że dostaniecie kasę. Ponieważ Pan Marzec obiecuje, że nie będzie głosował za: wprowadzeniem nowych podatków, podwyższaniem istniejących podatków, rozrostem biurokracji, żadnym prawem sprzecznym z dekalogiem. Wspaniale, ale za czym będzie głosował? Wychodzi na to, że nic nie będzie robił. Chyba, że źle odczytałem treści ze strony Maciej Jan Marzec.

Nowa Prawica Janusza Korwin Mikkego. Za miliony bym nie zagłosował na tę listę.

Platforma Obywatelska – z jedynką Janem Antonym Vincentem Rostowskim z Warszawy. Nie Kochani proszę, ale Pan nawet nie umie odmieniać nazwy miasta, do którego się wprowadził – Sorry Bydgoszczu. Co przez miesiąc dowiedziałeś się o regionie. Halo Warszawa, rozumiem, że jesteście przepełnieni i nie macie miejsc pracy dla swoich posłów i zabieracie miejsca pracy i elektorat innym. Na drugiej pozycji Otylia Jędrzejczak – z całym szacunkiem dla osiągnięć sportu, ale za wręczenie medalu na mecie „Bydgoszcz na start” nie oddam głosu – nawet Pani nie poznałem. :P

Polskie Stronnictwo Ludowe z jedynką Eugeniusz Kłopotek. Hm… nie przemawia do mnie ten człowiek i ta partia.

Wniosek, albo ja jestem do bani, albo traktuje się Kujawsko-Pomorskie, jako województwo o niskim ilorazie inteligencji, gdzie ludziom można wciskać ciemnotę? Wypisuje się…

Mam inny pomysł na siebie. Dziś dostałem natchnienia. Ale to po wczorajszym wypadzie na miasto. Może w końcu stylowy dresik zagości w mojej kolekcji (pozdrawiam wtajemniczonych).

Obecnie znane są już sondarzowe wyniki wyborów PO (32,8) PiS (31,8). Wchodzę na Onet i widzię zajawkę, „L. Miller.: Ogłośmy żałobę narodową.” Myślałem, że to o wyborach a to o śp. Jarosławie Jaruzelskim. Ale pod wybory tez można żałobę podciągnąć.